رادیو نوروز

تلفات انفجار مقابل مکتب یک دخترانه‌ در کابل به ۵۸ تن رسید

Q4ZKYW6KY5KQZH7B3OMODMBT5E

قربانیان انفجاری بیرون مکتبی در پایتخت افغانستان، کابل، به ۵۸ تن رسید. مقامات افغانستان روز یک‌شنبه گفتند پزشکان در حال رسیدگی به ۱۵۰ زخمی این رویداد تروریستی هستند.

بمب‌گذاری بعد از ظهر روز شنبه، شیعیان ساکن دشتِ برچی در کابل را حیرت‌زده کرد. در گذشته نیز شبه‌نظامیان دولت اسلامی – داعش – که گروه نظامی سنی هستند، به ساکنان این منطقه را که اقلیتی مذهبی در افغانستان هستند، حمله کرده بودند.

یکی از شاهدان به خبرگزاری رویترز چنین گفت: تمام شهدا به استثنای ۷ یا ۸ نفر، دخترانی هستند که پس از یک روز درسی از مدرسه به سوی خانه می‌رفتند.

اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان، شورشیان طالبان را مسئول این حمله دانست؛ اما سخنگوی طالبان این اتهام را رد کرد و گفت: گروه طالبان هرگونه حمله به شهروندان افغانستان را محکوم می‌کند.

خانواده‌های شهدا و زخمیان دولت افغانستان و قدرت‌های غربی را مقصر می‌دانند و ابراز می‌کنند که آنها نتوانستند به خشونت‌ها و جنگ جاری در افغانستان پایان دهند.

محمدرضا علی که به خانواده‌های قربانیان در شفاخانه‌های دولتی کمک می‌کرد گفت: تمام شب را مشغول انتقال اجساد دختران جوان به قبرستان بودیم و برای بهبود زخمیان این حمله دعا می‌کردیم.

این حملۀ تروریستی یک هفته پس از آن رخ داد که نیروهای ایالات متحده و ناتو با هدف تکمیل مأموریت‌شان پس از ۱۱ سپتامبر دست به خروج از افغانستان زدند، مأموریتی که منجر به طولانی‌ترین جنگ آمریکا شد.

اما خروج نظامیان مانند بادی است که بر آتش زیر خاکستر می‌دمد و به جنگ بین نیروهای امنیتی افغانستان و شورشیان طالبان دامن می‌زند، جنگی که در آن هر دو طرف سعی می‌کنند کنترل مناطق استراتژیک را در دست گیرند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط