رادیو نوروز

اروپا و امریکا خواستار توافق سیاسی میان طرف‌های جنگ شدند

نیروهای امنیتی

امریکا و کشورهای اروپایی با صدور یک اعلامیه مشترک از همه طرف‌های جنگ افغانستان خواسته‌اند که اقدامات فوری و لازم را برای کاهش خشونت و به ویژه جلوگیری از تلفات غیرنظامیان برای فراهم‌سازی محیط مناسب برای رسیدن به یک توافق‌سیاسی روی دست بگیرند.

آنان هم‌چنان از طالبان خواسته‌اند که حملات اعلام ناشده بهاری خود را متوقف کنند تا به این ترتیب از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود. در رزوهای اخیر حملات طالبان در چندین ولایت به شمول غزنی و بغلان به صورت کم‌پیشینه افزایش یافته است.

در اعلامیه، طالبان مسوول «تاحدی زیادی» خشونت‌ها در افغانستان خوانده شده است،‌ اما تا هنوز گروه طالبان در این رابطه چیزی نگفته‌اند. نماینده ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و انگلستان در نشستی درباره روند صلح افغانستان در برلین این اعلامیه را روز پنج‌شنبه، ۱۶ ثور صادر کرده‌اند. شرکت‌کننده‌گان این نشست بر لزوم دست‌یابی به صلح عادلانه در افغانستان نیز تأکید کرده‌اند.

نماینده‌گان کشورهای ذی‌ربط هم‌چنان، خواستار پایان فوری ترورهای هدفمند رهبران جامعه مدنی، روحانیان، روزنامه‌نگاران و دیگر کارمندان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی و غیرنظامیان شده‌اند.

ترورهای هدف‌مند نظامیان و غیر نظامیان در ماه‌های اخیر در شماری از شهرهای افغانستان افزایش یافته است. دولت افغانستان طالبان را مسوول این ترورها می‌داند،‌ اما طالبان این دعا را نمی‌پذیرند. در تازه‌ترین مورد روز پنج‌شنبه گذشته نعمت روان آمر مطبوعات وزارت مالیه و گوینده پیشین تلویزیون خصوصی طلوع نیوز در شهر قندهار ترور شد.

طالبان مسوولیت ترور آقای روان را نیز نپذیرفتند.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

coming soon

وبسایت رادیو نوروز این‌جاست: https://radionowruz.com​

تماس با ما

رادیو نووروز از تماس شما متشکریم. همکاران ما تلاش خواهند کرد به زودترین فرصت به پیام شما پاسخ دهند. اگر پیام شما درباره نحوه ارسال

چرا غزه – پر جمعیت‌ترین مکان کرۀ زمین – روی نقشۀ گوگل تار دیده می‌شود؟

با اینکه تصاویر باکیفیت در اختیار شرکت‌های ماهواره‌ای قرار دارد، قسمت عمدۀ سرزمین‌های اسرائیل و فلسطین در گوگل اِرث با کیفیت پایین ظاهر می‌شود و به سختی می‌توان از طریق نقشۀ گوگل اتومبیل‌ها را در غزه دید.