کامالا هریس، معاون منتخب ریاست جمهوری امریکا

فاطمه کریمی، ماستر اداره عامه و حکومت‌داری

چکیده:

هنوز برنده شدن جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مورد تایید بسیاری‌ها نیست و با استناد بر مواضع مختلف نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا قطعی به نظر نمی‌رسد.

پرخواننده‌ترین‌ها

هنوز برنده شدن جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مورد تایید بسیاری‌ها نیست و با استناد بر مواضع مختلف نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا قطعی به نظر نمی‌رسد. اما در کنار کشمکش‌های انتخابات امریکا  که شباهتی زیادی با انتخابات ریاست جمهوری دو دور اخیرافغانستان دارد، معاون اول ریاست جمهوری و دومین مقام قدرتمند امریکا که به کامالا هریس تعلق گرفته واکنش‌های گسترده یی را به همراه دارد. به باور تحلیل‌گران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در رسانه‌ها هریس، یک چهره تاریخ ساز در امریکا به حساب می‌آید. برای اولین بار است در طول تاریخ امریکا یک سیاه پوست منحیث معاون اول برگزیده می‌شود. کامالا در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در کنار بایدن ایستاد و این راه را با موفقیت گذراند. قرار است همراه با بایدن، کامالا نیز در این دور در کاخ سفید باشد و او را همکاری کند. به باور بسیاری‌ها او توانسته در پیشتاز بودن تکت انتخاباتی بایدن در سال ۲۰۲۰، سهم برازنده یی داشته باشد.

کامالاهریس نفراول سمت چپ،منبع/لاس‌انجلس‌تایمز

کامالا برای رسیدن به این مقام، که مقامی نیست که به ساده گی در چنین کشوری به دست بیاید ظرفیت و لیاقت بالای ‌خود را نشان داد. این درس بزرگی برای کشورهایست که هنوز جنسیت، قوم، نژاد، قبیله و زبان در انتخابات نقش پر رنگ و قوی تر نسبت به لیافت دارد. هرچند قبل از این درامریکا نیز این سناریو وجود داشته، اما کامالا مشهور به این تابو شکنی شد. او با قبول پیشنهاد بایدن و قرار گرفتن منحیث معاون اول او نشان داد که محورهای از قبل تعیین شده باید با بازی‌گران جدید تعویض شود تا نتیجه مطلوب همان شود که برنامه ریزی می‌شود.

کامالا، در یک مصاحبه با واشنگتن پست گفته بود که « سیاستمداران را نباید با رنگ پوست، تعلقات خانوادگی و یا چهارچوب‌های از پیش تعیین شده، محدود کرد.» این یعنی هرگز رنگ پوست، نژاد و قومیت، در قدرت را نباید انقدر پر رنگ کرد که فرصت‌ها در انحصار تعداد محدودی قرار گیرد. هرگز در یک کشور نباید این احساس ایجاد شود که کسی احساس کند، نمی‌تواند در کشورش به آنچه می‌خواهد برسد. در این جمله حرف‌های بزرگی جا دارد که نشان می‌دهد یک زن و یک سیاه پوست چگونه زحمت کشیده تا به رویایش برسد. چگونه قدرتمندانه ایستاده، صحبت کرده تا شنیده شده.

کامالا هریس  کی است؟

هریس، فرزند دو مهاجر، مادر هندی آسیایی تبار و پدر جامائیکایی سیاه پوست است. او متولد اوکلند است. پس از جدایی والدین‌اش، بیشتر اوقاتش را با مادرش که (محقق طبی در زمینه سرطان و همچنان فعال اجتماعی بود) می‌گذراند. او تقریبا در یک فضای ملوس با فرهنگ هندی بزرگ شده است و بارها به هندوستان سفر کرده است. اما او به این نظر است که مادرش به فضا و رسوم فرهنگی سیاه پوستان اوکلند مسلط بوده و توانسته دختران‌اش (کامالا و مایا) را همراه با خود وارد این فضای فرهنگی کرده و جزی از آن کند. عامل قوت و اعتماد به نفس کامالا، مادرش است. او دو دختر سیاه پوستش را در جامعه سفید پوستان آمریکایی تربیت کرده و به آنان درس قوت و پایداری داده است. این موضوعات در کتاب بیوگرافی‌اش بنام” حقیقت‌هایی که در خود نگه می‌داریم” آمده است. کامالا در امریکا کالج را تمام کرده، مدت چهارسال در دانشگاه هاروارد که از مشهورترین دانشگاه‌ها برای سیاه پوستان است تحصیلات خود را به پایان رسانیده است. او به هویت‌اش اعتماد دارد و همیشه خود را یک امریکایی سیاه پوست می‌داند.

بعد از چهار سال تحصیل در هاروارد، برای دریافت مدرک حقوق به دانشگاه هستینگز کالیفرنیا رفت و در دفتر دادگستری منطقه آلامدا مشغول به کار شد. بعد از مدتی نماینده قانونی منطقه و بعد در سال ۲۰۰۳، لوی سارنوال/دادستان کل سانفرانسیسکو شد. کامالا، اولین زن و اولین فرد سیاه پوستی بود که به عنوان لوی سارنوال/دادستان کل ایالات کالیفرنیا شروع به خدمت ‌کرد. این بالاترین مقام حقوقی و اجرایی قانون در پرجمعیت ترین ایالت درآمریکا است.

کامالا هریس چگونه توانست به این مقام قدرت در ایالات متحده امریکا راه یابد؟

در دو دوره‌یی که منحیث لوی سارنوال/دادستان کالفرنیا بود، به عنوان یکی از ستارگان حزب دموکرات شهرت داشت با تکیه به این سابقه کاری و شهرت فرصت را مناسب دیده و به عنوان سناتور جدید و تازه کار ایالت کالیفرنیا، وارد انتخابات شد. وقتی کامالا در اوایل سال گذشته فعالیت‌های انتخاباتی‌اش را به شکل رسمی در اوکلند کالیفرنیا با حضور ۲۰ هزار نفر از هوادارانش آغاز کرد، استقبال زیادی دریافت کرد. اما بنابراین که برنامۀ شفاف و مشخصی را معرفی نکرد و سوال‌هایی درباره سیاست‌های کلی و حساس را، نتوانست جواب‌های واضح و قانع کننده بدهد از انتخابات ریاست جمهوری بازماند.

در ماه مارچ سال جاری هریس منحیث معاون اول جو بایدن، حمایت از وی را آغاز کرد و گفت: « هر آنچه در توانم باشد انجام می‌دهم تا او رئیس جمهور بعدی ایالات متحده باشد.» با قدرت تمام در مناظره معاونیت اول، در برابر مایک پنس ظاهر شد با گفتن: « آقای معاون اول، من هنوز دارم صحبت می‌کنم.» به آقای پنس یاد آوری ‌کرد که میان صحبت هایش، وارد نشود این عمل در فضای مجازی از نظر بسیاری اقدامی قدرتمندانه این زن سیاه پوست در مناظره معاون اول رییس جمهوری دانسته می‌شد، برای شنیده شدن صدایش.

سناتور کامالا هریس، با پذیرش رسمی پیشنهاد مقام معاونیت جو بایدن از طرف او از امریکایی‌ها خواست تا در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر به بایدن رای بدهند. همچنین در سخنان خود رهبری دونالد ترمپ رییس‌جمهور فعلی ایالات متحده را «شکست‌خورده» و «تفرقه‌افگنانه» توصیف کرد و او را متهم ساخت که با نحوۀ مدیریت ناکارآمد خود در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، هزینه‌های گزافی بر زندگی مردم آمریکا تحمیل کرده است و به مشکلات امریکایی‌ها افزوده است.

سناتور کالیفرنیا و لوی سارنوال/دادستان پیشین با غلبه بر موانع نژادی در طول سال‌ها فعالیت سیاسی امروز توانسته تا جایگاه معاونیت نخست ریاست جمهوری ایالات متحده پیش بیاید. او همواره در سخنرانی‌هایش در زمان مبارزات انتخاباتی تاکید داشت که نحوۀ اداره کشور توسط ترمپ، امریکا را به «نقطۀ شکست» رسانیده است و به صراحت از رای‌دهندگان خواسته بود تا در روز انتخابات با انتخاب نمودن جو بایدن، ترمپ را شکست دهند. در تمامی اظهارات اش گفته بود «آشوب مداوم ما را سرگردان کرده است، ناکارآمدی دولت ترمپ ما را به وحشت انداخته و سنگدلی باعث شده که احساس تنهایی کنیم.» ما بهتر از این می‌توانیم عمل کنیم و لیاقت‌مان بیشتر از این‌ها است.» نامزدی او در مقام معاونیت ریاست ‌جمهوری جایگاه او را به عنوان یکی از کاندیدهای احتمالی در انتخابات ۲۰۲۴ قوت می‌بخشد.

بایدن با انتخاب کامالا منحیث معاون اول واکنش نخبگان امریکایی را برانگیخت. با انتخاب شدن کامالا از سوی جو بایدن به عنوان معاون اول، واکنش‌های گسترد‌ه‌یی میان نخبگان سیاست و فرهنگ امریکا شکل گرفت بسیاری‌ها این انتخاب را اقدامی تاریخی خوانده‌اند. این خبر، خبری بود که سیاستمدارها و بسیاری از شخصیت‌های صاحب‌نام آمریکا نتوانستند نسبت به آن بی‌اعتنا بمانند. از دونالد ترمپ گرفته تا بارک اوباما نسبت به این تصمیم تاریخی بایدن واکنش‌ها شکل گرفت. ترمپ رئیس جمهور آمریکا، در واکنش نخست خود انتخاب هریس را خطای جو بایدن دانست و مدعی شده بود که بایدن آنقدر «عاقل» نیست که بتواند پی به سیاست‌های کامالا هریس ببرد. ترمپ کامالا هریس را فردی «مکار» خوانده و مدعی شده که هدف کامالا این است تا میلیاردها دلار مالیات جدید از مردم بگیرد همچنان او مدعی شده که کامالا در ائتلاف با «چپ‌های افراطی» فعالیت می‌کند و مخالف استخراج نفت به شیوه فرکینگ است.

و اما اوباما که اولین ریس جمهور سیاه پوست امریکا بود، این انتخاب را یک «انتخاب تاریخی» می‌داند. او با انتشار یک پست توییتری نوشت: «من سناتور کامالا هریس را دیرزمانی است که می‌شناسم او برای این مقام شایسته است. هریس در تمام دوران فعالیت خود از قانون اساسی آمریکا دفاع کرده و برای منافع مردم پیکار داشته است. برای مردمی که نیاز به تغییری مثبت و عادلانه دارند، این روز خوبی برای کشور ما است. بیایید برای پیروزی اقدام کنیم.» بسیاری از کارشناسان، صاحب نظران و کسانی که با عمل‌کرد خانم هریس، سناتور ایالت کالیفرنیا امریکا آشنایی داشتند او را سیاست‌مداری معتدل و میانه‌رو می‌دانند و شایسته این مقام.

درس‌های مادر برای مقاومت و پایداری در کنار تجربه و تخصص کامالا هریس را به بلندترین مقامی کشاند که قبلا از او زن دیگری نتوانسته بود به آن برسد. این زن توانا با ایستادن در قدرت همواره برای شگوفایی کشورش، کوهی از امیدواری برای هوادارانش دانسته می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

چرا غزه – پر جمعیت‌ترین مکان کرۀ زمین – روی نقشۀ گوگل تار دیده می‌شود؟

با اینکه تصاویر باکیفیت در اختیار شرکت‌های ماهواره‌ای قرار دارد، قسمت عمدۀ سرزمین‌های اسرائیل و فلسطین در گوگل اِرث با کیفیت پایین ظاهر می‌شود و به سختی می‌توان از طریق نقشۀ گوگل اتومبیل‌ها را در غزه دید.

راهبرد فشار حداکثری بر پایتخت

به نظر می‌رسد که راهبردی برای از پا درآوردن کابل طراحی شده است که برمبنای آن جلو تامین سوخت و برق پایتخت را می‌گیرند، در داخل شهر خراب‌‌کاری می‌کنند و در نظر دارند آن را محاصره کنند.