چکیده:

کیم کارداشیان مدل چهل سالۀ امریکایی که اکنون به جمع میلیاردرهای جهان پیوسته، از چهره‌ها و سلبریتی‌های دست اول و صدملیونی دنیای مجازی است. هرچند با پا گذاشتن به میان‌سالی، اکنون به دنبال کارهایی دیگری است که دوام حضور درآمدزای او را در عرصۀ رسانه‌ها تامین کند.

پرخواننده‌ترین‌ها

کیم کارداشیان مدل چهل سالۀ امریکایی که اکنون به جمع میلیاردرهای جهان پیوسته، از چهره‌ها و سلبریتی‌های دست اول و صدملیونی دنیای مجازی است. هرچند با پا گذاشتن به میان‌سالی، اکنون به دنبال کارهایی دیگری است که دوام حضور درآمدزای او را در عرصۀ رسانه‌ها تامین کند. اخبار و رویدادهای زنده‌گی او همواره با درصد بالایی از سوی کاربران شبکه‌های مجازی دنبال می‌‌شود. قصه از آن‌جا برای دنیای کارداشیان وکارداشیان‌ها( خانوادۀ او) جالب‌تر شد که فیلم رابطۀ جنسی او با دوست‌پسرش به فضای مجازی راه پیدا کرد و این شهرت سبب شد تا او بیشتر در رسانه‌ها حضور پیدا کند و ده‌ها و صدها ملیون دالر در آمد داشته باشد.

نکتۀ ظریفی که می‌بایست به ختم حضور او در صحنۀ عمومی می‌انجامید اما منجر به حضور جدی‌تر و پر درآمدتر او گردید تا جایی که امروز رسانه‌ها گزارش داده اند، سقف دارایی‌های او به یک میلیارد دالر رسیده است و یحتمل مردم جهان در گوشه‌گوشۀ دنیا باید این میلیاردر شدن  را جشن بگیرند؛ کسی که در سرزمین پدری خود ارمنستان دو سال پیش در حد یک رییس‌جمهور پذیرایی شد و دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین امریکا از او رسما برای حضور در کاخ سفید دعوت کرد. اوج و احتمالا افول کیم کارداشیان در آخرین عکس او بود که روی مجلۀ «پیپر» او را به صورت برهنه نشان می‌داد. وبسایت این مجله به صورت عادی روزانه بیست‌وپنج هزار بیننده داشته که با گذاشتن این عکس به بازدید روزانۀ شانزده ملیون رسید.

به هرحال این خبر دست کم دو پهلو دارد، شادمانی خبر برای بانو کیم کارداشیان است که اکنون به ردیف میلیاردرهای جهان قرار گرفته است و پهلوی دیگرش این که این همه پول در جهانی که در فقر و نابرابری و حتا دسترسی به غذا و دارو در بسیاری از کشورها ازجمله در خود امریکا درمانده، چگونه به دست این بانو افتاده است. این پول را دولت‌ها و سازمان‌های سیاسی الزاما نپرداخته اند. این پول را عام مردمی در جهان پرداخته اند که به قول یک نظر سنجی هفتاد در صد مردان این جهان به کیم کارداشیان فکر می‌کنند. اما این کیم خانم چه کارهایی خارق العاده و حتا ساده‌یی برای این جهان انجام داده که مستحق در اختیارداشتن یک میلیارد دالر است؟ دانش، اخلاق، فن‌آوری، سینما، مجری‌گری، حتا مدل لباس و آرایش بودن در نمایش مد و لباس دلایل دریافت این جایزۀ بزرگ جهانی با سقف یک میلیارد دالر نیست. در خبرگزاری‌ها و ادبیات رسمی رسانه‌یی دنیا از او به عنوان مدل یاد می شود.

این «مدل» اما در صنعت و تجارت مد و شوهای تلویزیونی ظاهر شده و ازدواج‌های مکرری داشته و در مجموع آنچه از اوسلبریتی ساخته است هیچ کدام این‌ها نیست، سلبریتی بودن صرفش باعث شده تا او به مشاغل متعدد و سودآور دست ببرد و رویدادهای عادی زندگی او خبر ساز باشد و عکس‌ها و ویدیوهای پرمخاطب در جهان داشته باشد، خبرنگاران حتا صحنه‌های عادی زندگی او را دنبال کنند. در کمتر رسانه‌یی به اصل ماجرا پرداخته می‌شود. با وجود پاگذاری او به میان‌سالی در این سال‌ها خبر کارداشیان صرف با ذکر نام او خبر بوده است یا در نهایت این که مدل امریکایی عنوان معرف او در رسانه‌ها قرار گرفته است. او در فهرست صد زن برتر جهان نیز قرار گفته است.

با این وجود مشخص نیست که دلیل این همه شهرت و درآمد او برای چیست؟ او کاری برای «انسانیت» کرده و یا برابر با اخلاق ذاتی بشر قدم  برداشته است؟ یا به عنوان یک خوش‌اندام عرض وجود کرده و برای مخاطبان جذاب بوده است؟ به راحتی می‌شود گفت که هیچ کدام از این زمینه‌ها و دلایل کافی نیست تا بر مبنای آن یک سلبریتی به این همه شهرت و دارایی رسیده باشد و او فاقد هرکدام از این توانایی‌هاست. توانایی‌هایی که استعداد ذهنی غیر عادی او را متبارز سازد یا به عنوان شهروند جهان کارهایی حتا ساده برای بشر روی زمین انجام داده باشد.

اخلاق‌مدارها برمبنای اخلاق عمومی انسانی هر از گاهی نق‌زنان به این وضع اشاره‌یی می‌کنند. این تضاد در جهان کیم کارداشیان وجود داشته است که در عین انکار و نفی او به عنوان یک پدیدۀ ضد اخلاقی، نقی به قول ایرانی‌ها زده شده است، اما در عین حال یک میلیارد دالر از میلیون‌ها شهروند جهان به جیب او سرازیر شده که مشتاقانه منتظر رویدادهای زندگی عادی او هستند. این اشتیاق بشر انگار در میانۀ اقتصاد، فرهنگ، جامعه، سیاست و رسانه و همه مسایل جهان چرخیده تا ثابت بسازد که جهان پس از مدرن، جهانی غیر متعارف است و این دانش و هوش و اخلاق متعارف بشری نیست که تعین‌کننده است، خصوصیاتی بشر دارد که به صورت رسمی آن‌ها را خلاف اخلاق  می‌شمارد ولی به صورت میلیونی و میلیاردی این خصوصیات را علم می‌کند، دنبال می‌کند و در ازای آن پول می‌پردازد.

این خصوصیات اعلام‌نشدۀ بشر انگار از خصوصیات اعلام‌شدۀ و به رسمیت پذیرفته شده بازار داغ‌تری دارد؛ بازاری که هیچ کس در رسانه‌یی رسمی نمی‌گوید که کیم کارداشیان چه توانایی برای « ابراز وجود» دارد و دقیقا چه ویژه گی‌ها و توانایی‌های او باعث این سلبریتی شدن شده است. ممنوع است که واضح گفته شود بشر برای دیدن عکس یک نقطۀ مرکزی در بدن او که دقیقا باسن نام دارد، این همه اشتیاق داشته است.

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط

چرا غزه – پر جمعیت‌ترین مکان کرۀ زمین – روی نقشۀ گوگل تار دیده می‌شود؟

با اینکه تصاویر باکیفیت در اختیار شرکت‌های ماهواره‌ای قرار دارد، قسمت عمدۀ سرزمین‌های اسرائیل و فلسطین در گوگل اِرث با کیفیت پایین ظاهر می‌شود و به سختی می‌توان از طریق نقشۀ گوگل اتومبیل‌ها را در غزه دید.

راهبرد فشار حداکثری بر پایتخت

به نظر می‌رسد که راهبردی برای از پا درآوردن کابل طراحی شده است که برمبنای آن جلو تامین سوخت و برق پایتخت را می‌گیرند، در داخل شهر خراب‌‌کاری می‌کنند و در نظر دارند آن را محاصره کنند.