رادیو نوروز

آمریکا در افغانستان سیستم موشکی مستقر می‌کند

Ez_Gia0VoAISHHj

ارتش آمریکا اعلام کرده که برای پشتبانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان سیستم موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا (HIMARS) را در این کشور مستقر خواهد کرد.

ارتش آمریکا در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که این موشک‌ها از دقت بالا درشب و روز برخوردارند و ۴۳ مایل برد دارند. این موشک‌ها از کشور کویت به افغانستان منتقل می‌شوند و سبک و قابل پرتاب از کامیون‌های ویژه هستند.

در سال ۲۰۱۸ نیز ارتش آمریکا اعلام کرده بود که از این موشک‌ها در ولایت هلمند استفاده کرده و مدعی شده بود که با شلیک این نوع موشک دستکم ۵۰ رهبر گروه طالبان را کشته‌اند.

این موشکها هدایت شونده هستند و می‌توانند مشخصات داده شده را هدف قرار دهند.

قرار است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان از اول ماه مه آغاز شود. آمریکا اعلام کرده که برای خروج مصون این نیروها، ۶۵۰ نیروی ویژه به افغانستان خواهد فرستاد و چند بمب افکن بی- ۵۲ نیز در منطقه مستقر شده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در نخستین سخنرانی خود در نشست مشترک دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره، گفته که آمریکا در صدد پایان جنگ در افغانستان است.

او ارتش آمریکا را بهترین در جهان خوانده و افزوده که او اولین رئیس جمهوری آمریکا در ۴۰ سال گذشته است که فرزندش در منطقه جنگی خدمت کرده است.

آقای بایدن افزوده که اکنون شماری از سربازان آمریکا در افغانستان می‌جنگند که حتی پدرانشان نیز در افغانستان جنگیده بودند و شماری از سربازان آمریکایی که در افغانستان حضور دارند، در زمان حادثه ۱۱ سپتامبر هنوز متولد نشده بودند.

به گفته او نیروهای آمریکایی بعد از حمله ۱۱ سپتامبر به افغانستان رفتند و آمریکا “عدالت را درباره اسامه بن‌لادن، رهبر شبکه القاعده اجرا کرد و تهدید تروریستی القاعده را در افغانستان کاهش داده است.”

او تاکید کرده که بعد از ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان، اکنون زمان آن رسیده که آمریکا نیروهای خود را به خانه برگرداند.

آقای بایدن تاکید کرده که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، واشنگتن توانایی لازم را خواهد داشت که تهدیدها علیه آمریکا را از بین ببرد.

او تاکید کرده که از سال ۲۰۰۱ تاکنون تهدیدهای تروریستان فراتر از افغانستان رفته و آمریکا مراقب این تهدیدها است.

 

به اشتراک بگذارید:

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email

مطالب مرتبط